Minister Puda: Polska jest największym beneficjentem i liderem
30 czerwca 2022 roku polski rząd oficjalnie zakończył negocjacje z Komisją Europejską w sprawie Umowy Partnerstwa. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej było wiodącym resortem, który uczestniczył w dyskusji z KE w celu wypracowania umowy.
Środki z budżetu Unii Europejskiej z perspektywy finansowej na lata 2021 – 2027 sukcesywnie wpływają do Polski.
Puda: Polska liderem
– Polska jest największym beneficjentem polityki spójności w nowej perspektywie finansowej. Jesteśmy liderem nie tylko w pozyskiwaniu, ale także w wykorzystywaniu środków europejskich – powiedział w środę Grzegorz Puda. Minister funduszy i polityki regionalnej był gościem audycji "Trójkowy komentarz dnia" na antenie Programu 3. Polskiego Radia.
– Nie jest prawdą, że unijne środki są zcentralizowane. Jesteśmy przykładem kraju, który zdecentralizował środki europejskie. Dzielimy się nimi z województwami – wskazał polityk Prawa i Sprawiedliwości. – Poprzednie rządy często podnosiły jakość życia w miastach, nie myśląc o mieszkańcach mniejszych miejscowości. My chcemy, żeby te pieniądze docierały wszędzie – stwierdził Puda i zaznaczył, iż Zjednoczonej Prawicy chodzi przede wszystkim o rozwój polskiej wsi.
Minister zwrócił uwagę, iż szczególnym sukcesem obecnych polskich władz w negocjacjach z Komisją Europejską jest program o nazwie Polska Wschodnia.
Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021 – 2027 zastąpiły Program Operacyjny Polska Wschodnia 2014 – 2020. Jeszcze wcześniej funkcjonował Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej 2007 – 2013. Wszystkie te programy miały podobny budżet – około 2,2 mld euro – na łącznie pięć województw spośród najbiedniejszych regionów Polski. Chodzi o województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie, lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie.